הולנד לפודיז בשלושה חלקים – חלק ראשון

אמסטרדם

נתחיל בשאלה הבסיסית ביותר – אז למה בכלל אני כותב על הולנד?

שלא כהרגלי (בבלוג שלי אני מפרסם לרוב מתכונים) החלטתי לכתוב על הולנד. גרתי בהולנד תקופה לא קצרה וצברתי הרבה חוויות ותובנות על המדינה הנפלאה הזו. החוויות שלי מהעם ההולנדי ומהארץ הזו הן מדהימות ועם כל זאת מדי פעם במהלך שהותי בהולנד הייתי רואה קבוצות של תיירים מגיעים לאמסטרדם (רק לאמסטרדם!) ופשוט מפסידים כל כך הרבה ממה שיש לראות ולחוות כי אמסטרדם ובפרט מרכז אמסטרדם לא מייצג כלל וכלל מה שיש להולנד להציע. זו מדינה מקסימה עם אנשים מקסימים וחבל שהרבה מהמבקרים בה לא ממש נחשפים לזה. אז החלטתי לספר לכם על הולנד שאני מכיר וחוויתי ולהציע לכם מקומות לבקר בהם. חלק מהמקומות בטח שמעתם עליהם והם מופיעים במדריכי התיירות וחלק אחר של המקומות נחבאים מן העין. רוב ההמלצות שלי הן מנקודת המבט של ה”פודי” שבי . מקווה שתאהבו וזה יעשה לכם תיאבון לטיול הבא שלכם במדינה המהממת הזו.

לפני שנצלול תכל’ס לעניינים הנה כמה דברים בסיסיים שיעזרו לכם בשהותכם בהולנד:

תחבורה ו-9292

איך מסתדרים עם תחבורה בהולנד? התחבורה הציבורית בהולנד היא מצויינת. יש רכבות, אוטובוסים, TRAM ואמצעי תחבורה ימיים שונים. חברת הרכבות ההולנדית נקראת NS. לאוטובוסים חברות שונות. אני ממליץ להתקין אפליקציה שנקראת 9292 (כן, זו שמה של האפליקציה!) ודרכה לבדוק לוחות זמנים להגעה ממקום למקום. אפשרי גם לברר מחיר של הנסיעה ומפה של ההליכה אל אמצעי התחבורה וממנו. האפליקציה מדוייקת מאוד ומתעדכנת כל הזמן בכל איחור קטן ככל שיהיה.

אם אתם מתכננים הרבה נסיעות בתחבורה ציבורית אני מציע לקנות כרטיס פלסטיק שנקרא OV-Chipkaart. זהו כרטיס שעולה 7.5 יורו לאדם ולאחר הקנייה צריך להטעין אותו ולהשתמש בסכום שמוטען עליו. עם הכרטיס שקניתם חייבים לעשות גם Check-in וגם Check-out. שימו לב שזה חשוב מאוד שאם לא כן המערכת תחשיב לכם שעשיתם את הנסיעה הארוכה ביותר האפשרית (10-20 יורו שירדו מהכרטיס!). הייתרון של הכרטיס הוא שאפשר להטעינו ללא צורך בקופה מאויישת אלא במכשירים אוטומטיים וגם אם נוסעים באוטובוס הוא יחשב לכם את העלות בין התחנה שעליתם בה לתחנה שירדתם בה ולא עלות לנסיעה לכל אורך הקו וזה בהחלט יכול להיות משמעותי בייחוד אם עושים נסיעות קצרות באוטובוסים. את הכרטים עצמו תוכלו לרכוש בכל תחנת רכבת גדולה וגם להטעין אותו באותה הזדמנות. בסיום השימוש ורגע לפני שחוזרים לארץ אפשר לגשת לקופת כרטיסים מאויישת ולבקש את הסכום הצבור על הכרטיס.

שוב באותו עניין – לא לשכוח לעשות Check-out – זה ממש חשוב!

אמסטרדם שכולנו מכירים

אז בואו נצלול לעניינים ונראה מקומות שווים ושווים פחות לביקור באמסטרדם. בשני הפוסטים הבאים אתמקד בערים אחרות בהולנד (שאפילו שוות יותר מאמסטרדם לדעתי).

ראשית אני חייב לשבור לכם את המיתוסים לגבי השכונה שנקראת מרכז אמסטרדם Amsterdam Centraal:

אז מה יש לנו במרכז אמסטרדם? נכון, הרבה אנשים באים לעיר הזו להרגיש את החופש, לצרוך סמים קלים ולבקר ברחוב החלונות האדומים. אני רוצה להפתיע אתכם (או שלא) – יש קופי שופ בכל עיר בהולנד ובכל שכונה, יכול להיות שבאמסטרדם יש את הטובים ביותר אבל אם כל רצונכם לעשן אז זו לא באמת סיבה להיות באמסטרדם וזהו. רחוב החלונות? לדעתי לא ממש רלוונטי, מעולם לא הרגיש לי מקום בטוח או נכון להיות בו. אין לי מה להוסיף על זה – פשוט מיותר. מה שכן יש (לפחות במרכז אמסטרדם, ממש ליד תחנת הרכבת והרחובות הראשיים שבסביבתה) זו צפיפות ולכלוך וזוהמה. למעשה ההולנדי הממוצע לא ממש מתקרב למרכז אמסטרדם אלא אם הוא חייב משהו ספציפי שם. תאמינו לי שאם אתם לא מחפשים את הרעש והבלאגן אין לכם מה לחפש באיזור הזה. מצטער אם אני שובר לכם את המיתוס אבל זה בהחלט כך! ובכל זאת – אם אתם מתחברים מאוד לאיזור הזה של העיר אז זה נהדר אך אל תחשבו שיש בו משהו מיוחד שאין במקומות אחרים בהולנד. לפחות לא לעניות דעתי.

תחנת הרכבת המרכזית – Amsterdam Centraal

תחנת הרכבת המכזית של אמסטרדם היא גדולה מאוד. יש בה שני מסדרונות ארוכים שמהם עולים או יורדים לרציפים השונים ובין שני מסדרונות אלו ישנם שני מסדרונות שהם בעצם מרכזים מסחריים עם חנויות לא רעות בכלל. בצד אחד של כל המסדרונות האלו (המסדרונות מקבילים זה לזה) יש את היציאה לעיר וגם חיבור למטרו ול-Tram. צד שני של המסדרונות מוביל לשורה של מסעדות ומעבר למסעדות יש רציף עגינה לספינות ומעבורות ונהר. המקום הוא גדול ומבלבל אבל אני בטוח שתוך כמה דקות תתמצאו בו בצורה טובה.

קפה דה קלוס

קפה דה קלוס הוא מוסד שכל ישראלי או רבים מהישראלים שבאים להולנד מכיר. זוהי מסעדת בשרים ידועה בצלעות שהיא מגישה ובבשרים אחרים.לעיתים התור בה כל כך ארוך שהם שולחים אותך לשבת במקום שלהם ממש מול המסעדה. אני רוצה להפתיע אתכם. המקום הזה מצויין אבל יש המון מקומות שמגישות צלעות מדהימות בהולנד. למעשה צלעות הם מאכל נפוץ בהרבה מקומות בהולנד. בפוסט הבא אמליץ לכם על מסעדת צלעות יותר טובה, בלי לחכות, יותר זולה ואכול כפי יכולתך.

ווינקל 43

המקום הזה (ווינקל זה חנות בהולנדית) מפורסם מאוד בעוגת התפוחים שלו. בואו נדבר על זה רגע אחד. בכל בית קפה ובכל מסעדה בהולנד יש קינוח של עוגת תפוחים. מדובר על אלפי מקומות שמגישים עוגת תפוחים. לא נראה לי הגיוני שזו עוגת התפוחים הכי טובה. נכון, זו עוגה טובה או אפילו טובה מאוד אבל יש מאות ואלפי מקומות עם עוגת תפוחים טובה. אז אם עברתם שם ויש מקום לשבת אז זה הכי הכי אבל לבוא לשם במיוחד? לא יודע, לא נראה לי הגיוני ואני אוהב מאוד עוגות תפוחים ביתיות כאלו!

העוגיה הכי טובה בעולם – Van Stapele Koekmakerij

חנות קטנה, למעשה קטנה מאוד שטוענת לכתר העוגייה הטובה בעולם. הם מכינים כ-3000 עוגיות ביום וסוגרים את החנות כשהכמות הזו אוזלת. בחוץ יש שומר שמווסת את כניסת האנשים לחנות. העוגיה טובה מאוד אך לעניות דעתי יש עוגיות טובות באותה רמה אפילו בישראל (מישהו השקיע הרבה ביחסי ציבור?… 🙂 ). מכוון שהחנות במרכז לא רחוק מכיכר הדאם אז כנראה שתהיו באיזור ולכן אני ממליץ להכנס ולנסות.

שוק אלברט קויפ

שוק אלברט קויפ מתוייר מאוד. יש כאלו שיאהבו את זה ויש כאלו שלא. הוא נמצא בשכונת De Pijp הצעירה והנחמדה. יש כאלו שיאמרו שהשוק מאוד לכוון מזרח תיכוני ודומה לשווקים בארץ. אני פחות מתחבר לשוק זה ומעדיף שווקים אחרים באמסטרדם. תיכף אפרט.

מדרחוב הקניות הראשי – Nieuwezijds Voorburgwal

זהו רחוב הקניות הראשי שמוביל מתחנת הרכבת המרכזית של אמסטרדם וחוצה בהמשך את כיכר הדם Dam Square. כל מי שמגיע לאמסטרדם עובר ברחוב זה. רחוב הומה אדם וגדוש בחנויות מותגים נחשקות. שווה לביקור ושופינג של הלייף 🙂 .

ועכשיו נעבור לאמסטרדם מזווית אחרת

מקומות שפחות מוכרים בעיר. בחרתי מקומות אלו בקפידה וממליץ לכם לנסות ולבקר בהם במידת האפשר.

פולהברי – Polaberry

חנות מתוקים שכולה מחווה לעולם האינסטגרם. תותים מצופים שוקולד, עוגות שנראות כמו ארטיק ועוד. הכל טעים, הכל יפה בצורה קיצונית, הכל מצטלם כמו בחלומות של אינסטגרמרים. שווה לחובבי הז’אנר.

מלון פוליצר – Politzer Hotel

אם חשקה נפשכם בלילה במלון מדהים על שפת תעלה באמסטרדם בשכונה מהממת אז זהו המקום בשבילכם. המלון שופץ לפני מספר שנים ונראה מהמם. לא זול (מתחיל מ-300 יורו ללילה) אבל מיוחד! אבל גם אם אין לכם כוונה לשהות ללילה במלון הזה כנסו אליו, שבו באחת מהמסעדות או הברים. הכל בסטייל הכי הכי. בקיץ הפאטיו פתוח וכייפי בצורה יוצאת דופן. חוויה שכולה סטייל!

תשעת הרחובות – De 9 Straatjes

ממש איפה שנמצאים פולהברי ומלון פוליצר ישנה שכונה מודרנית ויפה עם מלא מסעדות וחנויות שוות. מדובר על איזור מרובע של 3*3 רחובות – שווה להסתובב שם ללא כל סיבה מיוחדת.

שני השווקים – Noordmarkt ו – Lindengracht

תכלס – אלו שני השווקים הכי שווים במרכז אמסטרדם אבל הם לא פתוחים כל יום אלא בסופי שבוע ולכן חובה לבדוק שעות פתיחה לפני שמגיעים. שוק Noordmarkt מתרכז בעתיקות ובאוכל אורגני-בריא-צמחוני-טבעוני ואילו שוק Lindengracht הוא שוק אוכל מסורתי יותר המתפרס על פני רחוב ארוך. בשווקים אלו תמצאו כל מה שחשקה נפשכם לאכול החל מדגים מטוגנים, סטרופ-וופל, פירות וירקות, בשר, פטריות מסוגי שונים, צדפות טריות, מאפים ועוגות. ממש שווה!

רחוב הרלמרסטרט – Haarlemmerstraat 

אם חשקה נפשכם ברחוב אחד שמתחיל מקרבת תחנת הרכבת המרכזית של אמסטרדם ומכיל המון אטרקציות וחנויות שוות עם מספר קופי-שופ, חנויות בגדים טרנדיות, חנויות מזון וממתקים מהממות אז זהו הרחוב בשבילכם! לא תתאכזבו. במרכז הרחוב תמצאו את Ibericus שהיא חנות לממכר חמון ספרדי וכריכים עם חמון הכי טעימים שתוכלו להעלות על הדעת, חנות התיקים והאביזרים השווה Rains , הקונדיטוריה השווה Petit Gateau והסופרמרקט הבריא Marqt.

ווגממה – Wagamama

ווגממה היא רשת מסעדות אסיאתיות מוצלחת במיוחד. מאוד טרנדי ושיקי. יש מספר סניפים באמסטרדם ואני רוצה להמליץ לכם על סניף חבוי של הרשת הזו. מדובר בסניף שממוקם בתחנת הרכבת המרכזית באמסטרדם באיזור ליד הנהר בו עולים לרכבות הנוסעות למדינות אחרות. ממש שווה ולא יקר במיוחד, מרקי ראמן טובים, מנות אורז ואטריות גיוזות ועוד מלא דברים טובים. ממליץ לשבת בכסאות הבר הפונים לחלון שמשקיף אל הנהר.

דויקלמן – Duikelman

זוהי חנות כלי מטבח מקצועית, טובה ואמינה. לאוהבי המטבח ממליץ מאוד להכנס ולהעביר בחנות שעה. החנות ממוקמת ברובע De Pijp ממש דקה או שתיים של הליכה משוק אברט קויפ. בחנות מחלקת סכינים גדולה, מחלקת קונדיטוריה גדולה, מחלקת אביזרי בר, מחבתות וסירים וכל מכשיר חשמלי למטבח.

חנות המוזיקה קונצ’רטו – Concerto Recordstore

מקום מטורף לחובבי המוזיקה מכל סוג. החנות מתפרסת על משהו כמו 5 חנויות שמחוברות מבפנים. שווה שווה שווה! מדי פעם יש שם הופעות חיות בחינם, המוכרים ידענים והמחירים סבירים עם מלאי ענק של כל הפורמטים (תקליטים, CD וכו…).

בחלק הבא אתמקד בעיר המהממת Haarlem הארלם – 15 דקות ברכבת ממרכז אמסטרדם…ממליץ לא להחמיץ כי זוהי אחת הערים השוות בהולנד!

5 תגובות בנושא “הולנד לפודיז בשלושה חלקים – חלק ראשון

 1. פוסטים נהדרים על הולנד.
  לא מצאתי את ההמלצה על מסעדת צלעות שטובה מקפה דה קלוס.
  נוסעת בחודש הבא לאמסטרדם אשמח לקבל את שם המסעדה.

  1. היי מיכל,
   מסעדת הצלעות שהמלצתי עליה ממוקמת בהארלם, 15 דקות ברכבת מאמסטרדם. ממליץ לבקר בעיר הזו כי היא מהממת ואז להכנס למסעדת הצלעות שנקרת קפה דה-לינדה Cafe de Linde.
   נסיעה טובה!

השאר תגובה